Mantar Üretimi ve Püf Noktaları

Mantar üretimi son yılların en popüler sektörlerinden bir tanesidir. Mantara olan talep de mantar yetiştiriciliği alanında önemli artışlara neden olmuştur. Kaliteli ve verimli mantar yetiştiren üreticiler hareketli olan mantar pazarında emeklerinin karşılığını da oldukça iyi bir şekilde almaktadırlar. Mantar üretimi aslında oldukça hassas üretim standartları gerektirmektedir. Fakat gerekli koşular sağlandığında mantarın yetişmesi ve hasat süreleri üreticiyi yormamaktadır. Zaten üreticilerde birkaç hasat sonrasında mantarın yetiştirme süreçlerine adapte olarak işi çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirmektedirler. Mantar yetiştirirken üreticilerin dikkatli olması gereken hususlar ve üretimin nasıl yapılacağı ile ilgili detayları yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Mantarhane Ortamı

Mantarların elverişli bir şekilde yetişebilmesi için mantarın yetişmesine uygun ortamın hazırlaması gerekmektedir. Mantarların üretimlerinin yapıldığı alanlara mantarhane denilmektir. Mantarhanelerin yapımında dikkat edilen en öncelikli nokta hangi mantar çeşidinin üretiminin yapılacağıdır. Kültür mantarları ya da kayın mantarı üretimi için mantarhanenin ısı ve nem ayarları farklı ayarlanmaktadır. Genel olarak mantarların sağlıklı bir şekilde yetişmesi için karanlık, ısı ayarın mantar türüne göre ayarlandığı, nemli, havalandırması iyi ve hijyenik bir ortama ihtiyaç duyarlar. Mantarların temiz ortamda bulunması çok önemlidir. Hijyenik olmayan bir ortamda bakteriler çok hızlı üreyecektir ve tüm mantarlar bu sebepten dolayı telef olacaktır. Bu nedenle ortam sürekli kontrol edilmeli ufacık bir küf parçasının dahi mantarhane de bulunmaması gerekir.

Mantar Ekimi

Mantarlar diğer bitkiler gibi fotosentez yaparak gelişen bitkiler değillerdir. Mantarların gelişimleri için doğal ortamdaki yetişme ve beslenme tarzlarına uygun ortam hazırlanması gerekir. Yapay olarak hazırlan mantarhaneler ve mantarın yetişmesi için gerekli enzimlerin yer aldığı karışıma ise mantar kompostu denilmektedir. Kültür mantarı ya da istiridye mantarı gibi farklı türlerin kompostları da farklılık gösterir. Kompost üretimi yapan firmalardan mantar kompostu temin edilebilir. Gerekli kompost temini yapıldıktan sonra uygun ortamda mantarın ekimi gerçekleştirilir. Tabi ki mantarın ekilme süreci ile yetişme sürecinde ki ortam ısı ve nemlerin değiştirilmesi gerekir. Bunun içinde mantarhane şartlarının bu tarz değişimleri iyi şekilde gerçekleştirebilecek teçhizatı önemlidir.