Kayın Mantarı Yetiştiriciliği Hakkında

Mantar yetiştiriciliğine adım atmak isteyen kişiler için en önemli karar hangi mantar türünü üreteceklerine karar vermeleridir. Oldukça popüler sektörler arasında yer alan mantar üreticiliği Avrupa da ve ülkemizde gittikçe yaygınlaşmaktadır. Mantarcılık aslında zor bir sektör değildir. Sadece bu sektöre adım atan kişilerin yetiştirecekleri mantar türünün verimli bir şekilde yetişmesi için hangi koşullara ihtiyaç duyduğunu iyi öğrenmesi ve mantarcılığı titiz bir şekilde yapmaları gerekmektedir. Mantarcılık girişiminde başarısız olan kişilere bakıldığında genellikle ya yetişme ortamını iyi sağlayamadıkları ya da mantar kompostu denilen mantar için çok önemli olan toprağa gerekli önemi vermedikleri görülür. Tabi ki birde bu işin pazarını araştırmak üretilecek olan ürünün satılacağı kişileri öncesinden bulmak gerekmektedir. Yoksa hasat zamanı ürün elde kalabilir.

İstiridye – Kayın Mantarı Nasıl Üretilir?

İstiridye mantarının bir diğer ismi olan kayın mantarı  son yıllarda tüketicinin oldukça ilgisini çekmiştir. Hem mantarın lezzeti hem de sağlığa olan faydaları bu mantarın tüketimini de oldukça artırmıştır. Kayın mantarını üretmek isteyen kişilerin, kayın mantarının yetişeceği ortamı maksimum seviyede doğru sağlamaları gerekmektedir. Bunun için aslında güneş ışığı almayan ortamlar kullanılmalıdır. Bodrum katları, kırsalda yaşayanlar için artık kullanılmayan ambarlar, ahırlar ya da atıl alanlar çeşitli değişiklikler ile uygun bir mantarhaneye dönüştürebilmektedir. Eğer bu tarz bir alan mevcut değilse mantarhane yapan ERK mantar şirketimiz size kapalı sera benzeri yalıtımlı istiridye mantar çadırı sistemi oluşturmaktayız.

İstiridye Mantarhanesi

İstiridye doğal ortamında nemli, serin, oksijen olarak yoğun olan bölgelerde kavak ve kayın ağacı diplerinde yetişmektedir. Mantarhane hazırlanırken ısı ayarı yapılacak olan ısıtma sisteminin yanı sıra havalandırma, sulama, fazla oksijen ve nem için cihazların bulunması gerekir. Ayrıca mantarın doğal ortamında beslendiği kavak ve kayın ağacı köklerinde var olan vitamin, mineral enzim gibi bileşenlerin istiridye mantarı kompostu içerisinde bulunması gerekir. Bu kompost zaman içerisinde üretici tarafından da yapılabileceği gibi başlarda kompost satan kişilerden alınmasını tavsiye ederiz. İstiridye üretimini verimli bir şekilde yapmak isteyen kişilerin tüm bu şartlara azami derecede dikkat etmesi ve özen göstermesi gerekmektedir.