Kavak Mantarı

Kavak mantarı yani istiridye mantarı üreticilerin de tüketicilerinde çok fazla tercih ettiği bir mantar türüdür. Bu kadar çok tercih edilmesinin sebebi ise ekonomik bir mantar oluşudur. Bu mantara kavak mantarı denilmesinin sebebi ise kavak ağacı altında yetişiyor olmasıdır. Kavak ağacındaki selüloz yapıdan beslenip, bol oksijenli ve nemli bu ortam da olgunlaşmakta olan bir mantar çeşididir. Bu yüzden bu mantarı üretecek olan kişilerin de bu koşulları sağlamaları gerekmektedir. Bu ortam koşulları arasında en çok dikkat etmeniz gereken unsur ise kaliteli mantar tohumudur. Bu mantar çeşidi oksijeni oldukça sevmektedir. Kavak ağacı altında yetişen bir diğer mantar çeşidi ise kayın mantarı olup, gene aynı koşulların sağlanması ile üretilen bir mantar çeşididir.

İstiridye Mantarı Üretimi

İstiridye mantarı için uygun koşulların sağlanması gerekmektedir. Bu uygun koşullar oksijen, nem, sıcaklık, havalandırma gibi şartlardır. Kompost mantar tohumlarının olduğu ortamdır. Mantar bu tohumlar sayesin de üretileceği için kalitesi çok önemlidir. Diğer bir önemli unsur ise havalandırmadır. Havalandırma yani istiridye mantarı için oldukça önemli olan oksijeninin fanlar yoluyla sağlanmasıdır. Eğer mantar yeterli oksijeni alamaz ise kısa zamanda yapraklarını havaya dikecek ve sapında uzama görülecektir. Bu yüzden yeterli oksijenin mantara sağlanması gerekmektedir. Olgunlaşan bir mantarın bu süreci en fazla 10 gün sürecektir. Özellikle istiridye mantarı üretimi için mantarın olgunlaştığını yaprak boyutundan anlayabilirsiniz. Bu boyut 10 cm ile 20 cm arasında farklılık göstermektedir.

Mantar Üretimi ve Satışı

Olgunlaşan istiridye mantarlarının satışı da üretimi kadar önemlidir. Özellikle mantar üreticiliği olarak dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlardan en önemlisi olgunlaşan istiridye mantarının hemen toplanmasının gerekliliğidir. Bunun sebebi ise spor üretecek olan bu olgunlaşan mantarın diğer olgunlaşmamış mantarlara yaydıkları spor yoluyla zarar verecek ve dolaylı olarak sizi zarara uğratacak olmasıdır. Toplanan mantarların da satışının hemen yapılması gerekmektedir. Beklediğinde kilo kaybeden bir mantar olduğu için toplandıktan bu mantarı hızla elinizden çıkarmanız gerekir. Aksi taktirde zarar edebilirsiniz.